Categories
Natura

Lawenda – cudna roślina

Lawenda jest jedną z bardziej popularnych roślin pochodzących z obszaru Morza Śródziemnego. Współcześnie jej uprawy spotkać można w nieomalże całej Europie, m. in. w Polsce, w której już dawno zdobyła wielką popularność jako roślina lecznicza. W których sytuacjach można skorzystać ze wsparcia lawendy? Jakie czynniki sprawiły, że lawenda stała się tak popularna na całym świecie?

Lawenda to przede wszystkim wspaniałe kwiaty, które są źródłem cennych dla naszego zdrowia olejków eterycznych. To również fitosterole, garbniki oraz kwasy organiczne, które mogą korzystnie wpływać na nasz organizm. Jakie przypadłości można zwalczać za pomocą lawendy?

Kwiaty na urodziny
Lawenda, jako flora lecznicza, wykorzystywana jest przede wszystkim w aromaterapii. Z lawendy mogą korzystać te osoby, które szukają naturalnego środka na uspokojenie, a także ci, którym życie utrudniają bolesne skurcze. Olejek lawendowy ma z kolei właściwości dezynfekujące, jest zatem z powodzeniem wykorzystywany przy problemach ze skórą.

Warto też pamiętać, iż lawenda może się rewelacyjnie sprawdzić w roli przyprawy. Jej liście są znakomitym dodatkiem do posiłków z mięs, ich obecność niejednokrotnie uwzględniają też przepisy na zupy oraz potrawy rybne. Liście lawendy można też dodawać do wielu sałatek, dzięki czemu staną się one jeszcze smaczniejsze i zdrowsze.

Podziel się 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *